سردردهای میگرنی و درمان آن

سردردهای میگرنی و درمان آن

یکی از سردرد هایی که به چالش بزرگی برای افراد تبدلی شده است، سردرد های میگرنی است. این بیماری شامل انواع مختلفی می باشد که هریک از آن ها با علائم متفاوتی در فرد پدیدار می شود . نوع ضعیف میگرن تنها شامل سردرد معمولی است اما نوع قوی تر آن عواقب شدیدی را برای فرد به دنبال دارد. این علائم می توانند شامل : سردرد بسیار شدید همراه با ضربان و تپش در ناحیه سر و حالت تهوع ، دلپیچه و استفراغ باشد. در این نوع سردرد فرد حساسیت بالایی نسبت به صداهای بلند ، نور و همچنین بوهایی مانند بوی غذا و به ویژه بوی عطر دارد. میگرن بسته به نوع آن می تواند از چند ساعت تا چند روز اثراتش در بدن فرد باقی بماند. غالبا نواحی درگیر در سر بیمار،  قسمت پیشانی و چشم ها می باشد که حالتی مانند تپش و احساس سوزش در چشم ها ایجاد میکند. گاهی اوقات ممکن است میگرن در پشت سر فرد هم مشهود باشد. البته نوع های بسیار نادری از میگرن هم وجود دارد که منجر به فلج یا ضعف موقت یک طرف از بدن می شود.

اکثر بیمارانی که دچار میگرن هستند میل زیادی به استراحت در یک اتاق تاریک و ساکت دارند . 

عوامل موثر در بروز میگرن

 1. کم خوابی یا پر خوابی

به طور معمول هر فرد روزانه باید 7 الی 8 ساعت بخوابد. کم خوابیدن یا بیش از حد زیاد خوابیدن یکی از عوامل بروز میگرن بوده و افراد مبتلا به میگرن باید خواب منظمی داشته باشند.

 1. گرسنگی طولانی مدت

گرسنگی بیش از حد باعث افت قند خون در فرد شده، که یکی از مهمترین دلایل حملات میگرن است.

 1.  انوع خاصی از غذاها

در این مورد غذاهای سرخ کردنی و پر چرب و همچنین فست فود در صدر این لیست قرار دارند. غذاهایی مانند تن ماهی، پیاز، فلفل، گوجه فرنگی و غذاهای فراوری شده و البته کنسروها نیز از این نوع غذاها هستند.

 1.   برخی داروها

مصرف قرصهای ضد بارداری در دوران قاعدگی مثالی برای این مورد است.

 1.   استرس بیش ازحد

 2. صدای بسیار زیاد

 3. بوی تند بویژه بوی عطر و غذاهای سرخ کردنی

 4. مشروبات الکی و دخانیات

 5. گرمای زیاد 

در فصل تابستان در بسیاری از افراد، حملات میگرنی تشدید می شود. تابش مستقیم آفتاب به مدت طولانی باعث کمبود آب بدن شده و این خود می تواند یکی از عوامل بروز میگرن باشد.

میگرن یکی از بیماری های ارثی بوده که ممکن است از والدین به فرزند رسیده باشد.

پیشگیری از میگرن

به جرات می توان گفت با تغییر در روال  زندگی می توان تا حد زیادی از حملات میگرنی جلوگیری کرده و یا تعداد حملات آن را به طور چشمگیری کاهش داد.

اگر شما درگیر بیماری میگرن هستید احتمالا نوع بروز ، زمان و دلیل آن را تا به حال یاد گرفته اید. در برخی از افراد قبل از شروع میگرن علائمی مشاهده می شود که می توان به بوی عطر، حسایت به نور ، صدا  و ... اشاره کرد، که به آن هاله میگرن نیز گفته می شود. صداهای بسیار بلند، نور زیاد یا چشمک زن و... از این نوع هستند. در این هنگام و قبل از شروع میگرن اگر فرد داروی مناسب پیشگیری از آن را مصرف کند اکثرا از بروز میگرن پیشگیری می شود. داروهایی مانند قرص ارگوتامین سی و شربت لیمو(ترکیب آب، لیمو و کمی نمک) یکی از موثرترین روش های درمان میگرن است. 

می توان با رعایت موارد زیر تا حدودی از بروز میگرن جلوگیری کرد که عبارتند از :

 1. دوری از عواملی که باعث حمله میگرن  می شود مانند عطرهای تند، غذاهای خاص، دوری از نور و صدای شدید

 2.  خواب مناسب

 3.  کنترل استرس

 4.  برنامه غذایی مناسب و سر وقت

 5.  ورزش کردن

 6. مصرف کافی مایعاتی مانند آب

درمان های میگرن

 1. شربت آب لیموی تازه 

 2. دمنوش های گیاهی مانند دمنوش گل مینا، زنجبیل، نعنا ، بابونه و ...

 3. حجامت و ماساژ

 4. داروهایی مانند استامینوفین ، بروفن و آسپرین برای میگرن های خفیف

 5. ایبوپروفن و ارگوتامین سی برای میگرن های شدید (البته با تجویز پزشک)

 6. تریپتامین ها از جمله سوماتریپتان، ریزاتریپتان، ناراتریپتان

از تب سوزنی، ماساژ، مدیتیشن، یوگا، گیاهان داروئی ، ویتامین ها، گذاشتن یخ بر روی پیشانی، استفاده از کافئین و منابع دارای منیزیم  هم برای درمان میگرن استفاده می شود.


تفاوت سردرد میگرنی با سردرد معمولی

سر دردهای میگرنی دلایل خاص خود را داشته و با سردردهای معمولی تفاوت دارند. سردرد های معمولی اغلب دلایلی مانند کم خوابی، آلودگی صوتی، خستگی و... دارند و با استراحت و داروهای معمولی رفع می شوند، اما سردرد های میگرنی بر خلاف نوع معمولی می تواند دلایلی همچون بوی تند، صدای زیاد و  نور شدید داشته باشد. در اکثر موارد سردردهای میگرنی، دردهایی برای ناحیه چشم نیز به وجود آورده و موجب سوزش آن می شود. دردهای میگرنی غالبا با حالت تهوع، سستی بدن و کاهش بینایی نیز همراه است.

به طور کلی افراد درگیر میگرن باید کم خوابی، گرسنگی و استرس را از خود دور کنند. میگرن در بسیاری از موارد با بالا رفتن سن خود به خود درمان شده  بنابراین این درد در اکثر افراد همیشگی نبوده و بعد از گذشت چند سال رو به بهبودی می رود. در مواقع حمله میگرن در برخی افراد خوابیدن در اتاق تاریک و ساکت می تواند درمانی برای سردرد باشد. در میگرن های قوی که دارای سردرد بسیار شدید نیز است، امکان بروز سکته مغزی، اختلال در بینایی، کاهش شنوایی، تشنج و حتی کمر درد برای بیمار وجود دارد ، بنابرین در این موارد بهتر است بیمار  به پزشک مراجعه کند.