بیماری هموفیلیا

بیماری هموفیلیا

یک بیماری ارثی که در آن خون فرد قادر به انعقاد نمی باشد. این اتفاق ممکن است در اثر کمبود پروتئین هایی به نام فاکتور های انعقادی در بدن فرد بیمار باشد. اصولا در خانواده هایی که هر دوی والدین و یا یکی از آن ها دچار هموفیلی است، احتمال به دنیا آمدن فرزند دچار این بیماری انمیک بیشتر است. 

این بیماری دارای انواع مختلفی است که از شایع ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:  

هموفیلی نوع A که به علت کمبود فاکتور ۸ ایجاد می شود. 

هموفیلی نوع B که به علت کمبود فاکتور ۹ ایجاد می شود. 


اتیولوژی:

این بیماری از طریق ژن موجود بر روی کروموزوم X منتقل می شود‌. از آنجا که خانم ها دارای دو کروموزوم X هستند، احتمال اینکه فرزند پسر یا دختر از مادر این بیماری را به ارث ببرد حدود ۵۰ درصد است، در حالی که احتمال به ارث بردن بیماری از پدر برای پسران به صفر می رسد و برای دختران هم کاهش می یابد. 

عموما دختران که ژن را از خانواده ی خود به ارث می برند، دارای مشکلات فعال این بیماری یا علائم اشکال نیستند، در واقع مکن است این خانم ها ممکن است دچار خونریزی بیش از حد ماهیانه، خونریزی بینی مکرر و شدید و خونریزی  زیاد بعد از اعمال جراحی و دندانپزشکی شوند. 

البته شایان ذکر است که در شرایطی مشاهده گردیده که این بیماری از والدین به ارث نرسیده و حاصل تغییرات ژنتیکی در خانم ها نیز می باشد. 


علائم بیماری:

شایع ترین علامت این بیماری، خون ریزی بیش از حد و غیر قابل کنترل این بیماران می باشد. یک فرد مبتلا به بیماری هموفیلی ممکن است بدون هیچ گونه آسیب یا ایجاد زخم، دچار خون ریزی غیر قابل کنترل شود. اغلب خون ریزی ها در مفاصل مشاهده شده اند. از دیگر علائم این بیماری می توان به موارد زیر اشاره کرد: 

۱- کبودی 

صدمات بسیار کوچک در این افراد، میتوان منجر به ایجاد یک لخته یا همانند وسیع در زیر پوست آن ها شود. 

۲- خون ریزی 

خونریزی از دهان و لثه ناشی از صدمات کوچک مثل برخورد مسواک با دندان و لثه و هم چنین خون ریزی از بینی می تواند نشانگر بیماری هموفیلی باشد. خون ریزی ها ممکن است در نواحی مختلف بدن را دهند، از جمله:

* خون ریزی درون مفصلی

این خون ریزی موجب درد و عدم تحرک مفصل می گردد. اگر دوره ی درمان این خون ریزی کامل نشود، فرد در مفصل خو دچار بد فرمی خواهد شد. هم چنین خون ریزی های مفصلی می توانند با التهاب مفصلی دردناک و مزمن، بدشکلی و لنگیدن های پیوسته همراه باشند. 

* خون ریزی داخل عضلانی 

این خون ریزی با تورم، درد و قرمزی همراه می باشد. تورم عضلات خود عامل مهمی در ایجاد فشار بر روی بافت های گوناگون هم چون بافت های عصبی بوده و منجر به بد شکلی یا صدمات جبران ناپذیر می گردد. 

* خونریزی ناشی از صدمات یا خونریزی مغزی: 

یکی از شدید ترین عوارض این بیماری که شایع ترین علت مرگ و میر کودکان مبتلا به هموفیلی نیز می باشد. 

* وجود خون در ادرار یا مدفوع  تشخیص:

برای تشخیص بیماری، از روش های زیر استفاده می شود: 

 • شرح حال و معاینه فیزیکی کامل 

 • آزمایش های خونی نظیر سطح فاکتورهای انعقادی، شمارش کامل سلول های خونی، ارزیابی زمان خونریزی و تست  DNA


اثرات بیماری:

 • آرتروپاتی یا بیماری های مفصلی مزمن به دلیل خونریزی غیرقابل کنترل به درون مفاصل

 • خونریزی شدید داخلی و خارجی


عوامل تاثیر گذار در درمان هموفیلی:


 • سن 

 • شرح حال طبی، وضعیت عمومی بیمار و میزان گسترش بیماری

 • نوع و شدت آنمی هموفیلی 

 • تحمل بیمار نسبت به داروهای اختصاصی یا روش های درمانی

 • ترجیح و انتخاب بیمار


درمان:

 • انفوزیون یا تزریق خون

 • تزریق فاکتورهای انعقادی برای پیشگیری از بیماری

بیماری های زنان

بیماری های زنان

زنان در همه ی جوامع، با مشکلات گوناگونی دست و پنجه نرم می کنند و در دوره های مختلف زندگی به دلیل اثرات قاعدگی، یائسگی و پیری دچار تغییرات زیادی می شوند. قاعدتا مشکلات زنان تفاوت بسیاری با مردان دارد.

کسب اگاهی راجب تغییرات بدنی خانم ها و مسائل مرتبط با سلامتی آن ها ، موضوع مهمی است.

در ادامه ی مقاله با ما همراه باشید. تا بتوانید اطلاعات مورد نیاز راجب انواع مشکلات  زنانه به دست آورید.


۱)سرطان دهانه رحم:

 سالانه درصد زیادی از زنان ساکن آمریکا(۱۲۰۰۰نفر) به بیماری سرطان دهانه ی رحم مبتلا می شوند. تشخیص این بیماری با استفاده از تست پاپ اسمیر انجام می شود. در این تست غربالگری، سلول های رحم خراشیده می شوند. تا بعد از بررسی مشخص گردد که مواد غیر طبیعی در آن وجود دارد یا خیر. 

  اگر تست پاپ اسمیر به صورت منظم انجام شود، ۸۰ درصد سرطان های رحم، در مراحل اولیه شناسایی می شوند. 

از کاربردهای این تست می توان به شناسایی سرطان در زنان بالای ۳۰ سال اشاره کرد. همان طور که گفتیم، این سرطان توسط ویروسی به نام پاپیلوم انسانی(HPV) به وجود می آید و از طریق رابطه ی محافظت نشده به شریک جنسی منتقل می گردد. علاوه بر تست پاپ اسمیر، تست HPV نیز، می تواند در تشخیص بیماری استفاده گردد.


چه کاری می توان در این مورد انجام داد؟ 

تست پاپ اسمیر، یکی از مهمترین تست هایی است که باید در زنان ۲۱ ساله و بالاتر انجام شود. اما به زنانی که سنشان از ۳۰ سال گذشته است، توصیه می شود که تست HPV نیز، به همراه پاپ اسمیر انجام  دهند. 

۲)سلامت سینه ها:  

متاسفانه در عصر حاضر، شمار زنان مبتلا به سرطان سینه افزایش یافته است. به طوری که سرطان سینه، عنوان شایع ترین سرطان را در میان زنان به خود اخنصاص داده است.

 متاسفانه از هر ۸ زن، ۱ نفر به این بیماری مبتلا می شود.  آزمایش سینه ها و انجام ماموگرافی یکی از اساسی ترین اقداماتی است که باید هر ساله توسط بانوان انجام شود.

از مزیت های ماموگرافی می توان به تشخیص به موقع این بیماری و مهار و کنترل آن در مراحل اولیه اشاره کرد. همچنین ماموگرافی کمک می کند که زنان جوان از سلامت سینه های خود مطمئن شوند و اگر به بیماری مبتلا شدند، در مراحل اولیه جلوی پیشرفت بیماری را بگیرند.

در این مورد چه کاری می توان انجام داد؟

متاسفانه به دلیل گسترش بیماری سرطان، انجام ماموگرافی، در زنان بالای ۴۰ سال ضروری است. اگر این موضوع به یکی از دغدغه هایتان تبدیل شده است، از پزشک خود راجب روش های پیشگیری از سرطان مشورت بگیرید.


۳)برخی از بیماری‌های مقاربتی خاص:  

 اصلی ترین علت به وجود آمدن بیماری های مقاربتی، برقراری رابطه ی جنسی محافظت نشده است. عواقب بیماری های مقاربتی بر روی زنان، جبران ناپذیر است. متاسفانه، بیشتر این بیماری ها، علامتی ندارند. اما علامت هایی مثل خونریزی شدید، خونریزی بین قاعدگی و مواردی دیگر، در  بیماری های مقاربتی مثل سوزاک و کلامیدیا، مشاهده می شوند. 

 اگر به بیماری های مقاربتی مبتلا شدید، خودسرانه عمل نکنید. با مراجعه به متخصص زنان از او مشورت بگیرید. لازم به ذکر است که در صورت عدم درمان  بیماری های مقاربتی، بیماری های التهابی لگن به وجود می آیند. از علامت های این بیماری می توان به ناباروری و حاملگی خارج از رحم اشاره کرد.

در این مورد چه کاری می توان انجام داد؟

 لازم است زنان متاهلی که سن کمتر از ۲۵ سال دارند، در صورت فعالیت  بالای جنسی از نظر ابتلا به بیماری های مقاربتی بررسی شوند. اگر به بیماری های مقاربتی مشکوک اید و هم چنین باردار نیز هستید، هرچه سریع تر به پزشک مراجعه کنید تا شما را از نظر بیماری ها مورد بررسی قرار دهد.  همچنین امکان مشاوره ی غیر حضوری برای کسانی که به پزشک دسترسی ندارند، فراهم شده است. مشاوران مشکلات شما را به صورت خصوصی بررسی خواهند کرد.

۴) سرطان تخمدان: 

 سرطان تخمدان یکی دیگر از مشکلات شایع زنانه است که از آن به عنوان قاتل خاموش یاد می شود. از علائم این بیماری می توان به نفخ شکم، خستگی دائمی، درد در زیر شکم و علائم دیگر اشاره کرد. معمولا در مراحل اولیه ی بیماری علایمی مشاهده نمی شود. ولی در صورتی که سرطان پیشرفت کند، فرد دچار مشکل می شود.   

  بهتر است زنان، هرسال به متخصص مراجعه کنند و از نظر بیماری های مختلف زنانه بررسی گردند. در این صورت با تشخیص به موقع بیماری، درمان راحت تر انجام می شود.

بیماری سیاه سرفه چیست؟

بیماری سیاه سرفه چیست؟

 

سیاه سرفه، یکی از بیماری تنفسی است که توسط یک باکتری به نام باسیل بوردتلا به وجود آمده و از طریق ترشحات بینی و حلق، به فرد دیگر منتقل می شود.

یکی از راه های کنترل این بیماری واکسیناسیون است. که در تمام جهان به نوزادان تزریق می شود. این بیماری، تمام گروه های سنی را درگیر می کند ولی شیوع آن، در کودکان بیشتر است.

 

دوره ی نهفتگی:

علایم این بیماری، ۸ تا ۱۴ روز به صورت نهفته باقی می مانند. و امکان انتقال آن، از دو هفته قبل از شروع سرفه تا دوماه وجود دارد. در کودکان به دلیل قدرت بدنی پایین، به جای سرفه علائم دیگری مانند تنگی نفس وجود دارد.

 

علائم شایع: 

  آبریزش بینی و سرفه ی خشک، در روزهای اول درگیر شدن با بیماری به وجود می آیند. رفته رفته سرفه ها به خلط غلیظ تبدیل می شوند. و ممکن است تب نیز، وجود داشته باشد. در این مرحله کودک اشتهایی برای خوردن غذا نخواهد داشت.

در مرحله ی بعدی، سرفه های پشت سر هم به وجود می آیند و کودک به سختی نفس می کشد. به دلیل تنگی نفس و تنفس کودک از راه دهان، تار های صوتی دچار انقباض شده و در نهایت کودک تشنج می کند. نایژه ها از کار می افتند و در نتیجه ی تنفس عمیق، بلغم خارج می شود. همچنین ممکن است کودک استفراغ کند.

طول دوره ی درمان این بیماری بین ۶ تا ۱۲ هفته است. اما اگر یک بار به آن مبتلا شوید، تا اخر عمر در مقابل این بیماری مصون خواهید بود.

 

علل بیماری:  

   بیماری سیاه سرفه مسری است. و از طریق تنفس هوای آلوده یا داشتن ارتباط با فرد بیمار به سرعت منتقل می شود. بنابراین رعایت نگاه بهداشتی، الزامی است.


 

عوامل‌ افزایش‌دهنده‌ خطر


1. افرادی که واکسن سیاه سرفه را تزریق نکرده اند.

۲. زندگی در محیط آلوده و غیر بهداشتی

۳.بارداری

 

پيشگيري:

 

۱.هنگامی که نوزاد وارد ۲ ماهگی شد، او را واکسینه کنید.

۲.واکسیناسیون تا سن پنج سالگی موثر خواهد بود.

۳. از افراد آلوده به بیماری دوری کنید.

 

اقداماتی که شما می توانید برای کمک به کودک انجام دهید:

 

 • کودک را به آرامی بنشانید و او را از ترس و وحشت دور کنید. به کودک بفهمانید که برای تنفس بهتر، خلط خود را بیرون بریزد.

 • اگر کودک به دلیل سرفه ی شدید، استفراغ کرد، به او مایعات بخورانید تا با تقویت بدن، دوره ی درمان زودتر سپری شود‌.

 •  کودک خود را به استراحت تشویق کنید. اگر می خواست بازی های سنگین انجام دهد، با او مقابله کرده و او را به آرامش دعوت کنید.

 • ورزش و بازی های سنگین، سرفه های کودک را تشدید می کند.

 • هوایی که کودک در آن تنفس می کند را با دود سیگار آلوده نکنید.

 • از دادن دارو به کودک بدون مشورت با پزشک خودداری کنید.

 • اگر متوجه شدید که حال کودک خوب نیست به پزشک مراجعه کنید. چون ممکن است بیماری شدیدتر شده و برونشیت یا پنومونی ایجاد شده باشد.

 

واکسن سیاه سرفه:

واکسن های موجود برای پیشگیری از بیماری دو نوع هستند. نوع اول، با استفاده از تمام سلول های باکتری سیاه سرفه به وجود می آید. نوع دوم که واکسن غیر سلولی نامیده می شود، توسط کشور های صنعتی تولید شده است.

واکسن ساخته شده از تمام سلول، از ابتلا به  نوع شدید سیاه سرفه جلوگیری می کند.


اصول‌ کلی‌ درمان:

 

۱.تشخیص بیماری با استفاده از بررسی‌های‌ آزمایشگاهی‌ خون ، کشت‌ خلط‌ و رادیوگرافی قفسه‌ سینه انجام می شود.

۲.  مراقبت های ویژه ای برای نوزادان مبتلا به بیماری لازم است. 

۳. لازم است اطرافیان بیمار، از ماسک استفاده کنند.

۴. اگر کودک به حمله ی سرفه دچار شد، با بلند کردن تخت، صورتش را پایین بیاورید و کمک کنید تا ریه هایش تخلیه شود. کودکان بزرگتر، تمایل 

دارند تا در هنگام حمله  به جلو خم شوند.

 

عوارض احتمالي:

۱.تنگی نفس

۲.تشنج

۳. پنومونی

۴.انسفالیت

۵. وجود عفونت در گوش

۶. جدا شدن شبکیه

۷. حملات شدید سرفه

۸. خون دماغ

 

 

 • لازم به ذکر است که هرچه سن کودک پایین تر باشد، احتمال عوارض شدید و مرگ بالاتر خواهد بود.


داروهایی که در درمان سیاه سرفه استفاده می شوند:

 

۱.اریترومایسین نوعی  آنتی بیوتیک است که ممکن است برای درمان سیاه سرفه استفاده شود.

۲. گاهی داروهای ضد سرفه توسط پزشک تجویز می شوند.

۳.  اگر بیمار دچار عفونت گوش میانی یا پنومونی گردد، آنتی بیوتیک تجویز می شود.

بیماری سالک

بیماری سالک

بیماری سالک
سالک نوع بیماری پوستی است که بر اثر گزش جنس ماده نوعی پشه خاکی به انسان منتقل می شود . انگل این بیماری با گزش پشه داخل پوست سرایت کرده و زخم عفونی ایجاد می کند. گاهی اوقات سایر اعضا ، از جمله عروق لنفاوی را هم درگیر می کند. در ایران این بیماری بیشتر به صورت ضایعات پوستی مشاهده می شود . بیماری سالک جزو بیماری هایی است که اگر درمان نشود ، عوارض ناشی از درمان نکردن آن تا آخر عمر باقی می ماند. این بیماری ممکن است در جوامع شهری یا روستایی بروز کند . با راستینه همراه باشید.

بیماری سالک
بیماری سالک چیست؟

بیماری سالک ، همان لیشمانیوز پوست، نوعی عفونت انگلی تک سلولی است که از طریق نیش پشه ها منتقل می شود. در واقع با نیش پشه ها و ورود عفونت به بدن انسان انواع درگیری های پوستی، مخاطی یا حتی احشایی ایجاد می شود که البته در کشور ما نوع بیماری که درگیری پوستی ایجاد می کند، شایع است. مردان ایرانی بیشتر از زنان به سالک مبتلا می شوند . ابتلا به این بیماری بین دانش آموزان بیشتر از سایر اقشار جامعه مشاهده می شود .
آیا بیماری سالک انواع مختلفی دارد؟

بله ؛ دو نوع به نسبت شایع تر بیماری سالک در کشور ما عبارتند از :
۱. نوع روستایی و مرطوب ۲. نوع شهری و خشک.
در این دو نوع تفاوت هایی در عامل انتقال و شدت بیماری وجود دارد، به طوری که در نوع روستایی بیماری با التهاب و ترشحات بیشتری نسبت به نوع شهری همراه است. سیر بیماری نیز در نوع روستایی و مرطوب حدود ۶ ماه است و سریع تر به نهایت بیماری می رسد اما در نوع شهری این زمان ممکن است به ۱ سال هم برسد.

پشه
این بیماری از کجا می آید؟

منبع بیماری موجود زنده ای است که در مرحله اول توسط پشه گزیده می شود. پشه محل مناسبی برای سیر تکامل عامل بیماری ایجاد می کند و در نهایت نیز با گزیدگی انسان باعث ضایعات پوستی می شود. در بیماری روستایی معمولا جوندگان که به میزان بیشتری در روستا وجود دارند، هم مخزن بیماری اند، اما در نوع شهری منبع بیماری معمولا سگ ها هستند.
آیا این نوع گزیدگی های بیماری زا ، شبیه گزیدگی های معمولی است که همه ما تجربه کرده ایم؟

نه ، بیماری با نیش و گزیدگی ای شروع می شود که خوب شدن آن طولانی تر است و به مرور زمان نیز ابعاد آن بزرگ تر می شود. این ضایعه قرمز و برجسته است که می توان گفت مرکز آن مانند کوه آتشفشان تجمعی از ترشحات چرکی دارد.
پشه های بیماری زا شکل و شمایل خاصی دارند؟

پشه خاکی انواع مختلفی دارد که نوع پشه روستایی و شهری آنها نیز با یکدیگر متفاوت اند و حتی نوع عفونتی هم که انتقال می دهند نیز شبیه یکدیگر نیست. این نوع پشه ها در مناطقی مانند اصفهان، کاشان و قسمت مرکزی ایران بیشتر دیده می شوند و حتی گزارش هایی از گزیدگی در تهران نیز وجود دارد. زیاد شدن این پشه ها ربطی به رطوبت هوا ندارد. علاوه بر این موش های صحرایی نیز نقش مهمی در شیوع بیماری نوع روستایی دارند.

راه های درمانی بیماری سالک
راه های درمانی بیماری سالک کدامند؟

روش های مختلفی برای درمان وجود دارند. در بیماری هایی با میزان آسیب محدود معمولا از تزریق آمپول هایی به اسم «گلو کانتیم» استفاده می شود اما در مواردی که ضایعات به میزان بیشتری باشند، نیاز به تزریق سیستماتیک یا نسخه خوراکی یا حتی جراحی نیز است. به تبع اگر شدت بزرگی ضایعه زیاد باشد، دوره درمان و تزریق ها طولانی تر خواهند شد.
اگر افراد دنبال درمان بیماری سالک نروند ، چه اتفاقی می افتد؟

این بیماری به هر حال خود به خود خوب می شود ولی ممکن است بین ۶ ماه تا ۱ سال طول بکشد، اما اگر منتظر درمان خود به خودی شوید، جای زخم بدشکلی برای همیشه روی پوست باقی می ماند. متاسفانه معمولا ضایعه ها روی نواحی باز بدن مانند صورت و دست ها دیده می شوند. بنابراین باید این بیماری هر چه زودتر درمان شود تا کمترین آثار باقی بماند . در نوع شهری گاهی منبع انتقال انسان است و درمان سریع کمک می کند عامل بیماری زا از انسانی به انسان دیگر شیوع پیدا نکند.

راه های درمانی بیماری سالک
آیا بیماری سالک زمان شیوع خاصی دارد؟

گزیدگی معمولا اواخر فصل بهار؛ یعنی اردیبهشت و خرداد و اوایل تیرماه بیشتر می شود. بیماری دوره نهفتگی چند هفتگی دارد و به همین دلیل معمولا مراجعات و شکایت از بیماری بیشتر اوایل پاییز اتفاق می افتند. در شرایطی مانند شهر بم که زندگی به صورت کمپ و چادر ادامه دارد، به تبع شیوع نیز بیشتر خواهد شد.
لطفا درباره انتقال انسان به انسان بگویید :

انتقال انسان به انسان تنها از طریق گزیدگی است که در نوع شهری انسان هم می تواند منبع بیماری باشد، به این صورت که انسان توسط پشه ای که تاکنون ناقل نبوده گزیده شود و با طی شدن سیر تکاملی در بدن دوباره با گزیدن انسانی دیگر توسط همان پشه، بیماری منتقل شود، اما دو انسانی که با یکدیگر در تماس اند نمی توانند به طور مستقیم سالک را منتقل کنند.
آیا توصیه درمانی با تغذیه ای خاصی برای دوران بیماری یا راههای پیشگیری وجود دارد؟

نه، تنها توصیه مهم این است که به خصوص در مناطقی که سالک وجود دارد، حتما از پشه بند استفاده کنید تا بیماری بروز نکند. برای پیشگیری سعی کنید در ارتفاعات بخوابید، مثلا در ساختمانها، پشت بام را برای استراحت انتخاب کنید. پشه ها فرصت پرواز کمی دارند و در مناطق مرتفع تر کمتر هستند و در آخر اینکه همیشه لباس پوشیده داشته باشید.

بیماری سالک برای کودکان
بیماری سالک برای کودکان با خطرات بیشتری همراه است؟

همه در معرض این بیماری هستند و خیلی ربطی به سن و سال ندارد. گاهی انواع روستایی مسمومیت هایی را نیز به دنبال دارد که مراجعه به پزشک می تواند فرایند درمان را آسان تر کند. اولین علامت بیماری نیز مانند گزیدگی معمولی است اما بعد از گذشت زمان و بهبود نیافتن آن تشخیص بیماری داده می شود.
آیا بیماری سالک با خارش همراه است؟

خود بیماری سالک خارش ندارد، تنها ممکن است در مرحله اولیه به دلیل گزیدگی پشه فرد احساس خارش کند. هیچ گونه تب یا نشانه های دیگری نیز وجود ندارد.
منبع:راستینه

مواد غذایی و مکمل هایی که بیماری های کبدی را بهبود می بخشد

مواد غذایی و مکمل هایی که بیماری های کبدی را بهبود می بخشد

مواد غذایی و مکمل هایی که بیماری های کبدی را بهبود می بخشد
کبد سیستم فیلتر کننده بدن می باشد ، و هر دقیقه ۱۴۵۰ میلی لیتر از خون را تصفیه میکند.کبد از مواد شیمیایی مراقبت کرده و عضو مهمی از بدن می باشد که مسئول متابولیزم داروها می باشد. همچنین کبد ، حجم خون را تعدیل داده و باعث ترشح صفرا به داخل روده میشود. این مواد شامل ضایعات کبد میباشد و کمک به هضم چربی ها میکند . بطور عجیبی، کبد تنها عضو بدن است که میتواند خود را ترمیم کند البته تا آنجایی که بافتهای آسیب دیده زیادی نداشته باشد. متاسفانه، بیماری کبدی در طول زمان آسیب های حادی را موجب میشود، همچنین خطر جدی برای سلامت فرد و توانایی ترمیم کنندگی کبد را کاهش میدهد.

بیماری کبدی
بیماری کبدی چیست؟

برطبق کلینیک مایو :” بیماری کبد میتواند ارثی(ژنتیکی) باشد یا توسط فاکتورهای متفاوتی بوجود بیاید و منجر به آسیب کبد شود ، مانند ویرووس ها و یا مصرف الکل. چاقی بیش از حد همچنین میتواند منجر به آسیب کبدی شود. در طول زمان ، آسیب وارده به کبد منجربه جراحت کبد میشود که میتواند باعث ناتوانایی کبد شود که یک بیماری است که تمام طول عمر تهدید کننده میباشد.
نشانه ها و علائم بیماری کبد شامل:

پوست و چشم ها به زردی میزند.
درد و ورم در ناحیه شکم
ورم در پاها و مچ ها
خارش پوست سر
ادرار تیره رنگ
مدفوع بیرنگ و یا خونی و یا تیره مانند قیر
خستگی شدید
تهوع و استفراغ
از دست دادن اشتها
به آسانی دچار کبودی پوست شود.

اگر مشکوک به مبتلا شدن به بیماری کبدی می باشید ، هرچه سریعتر برای تشخیص صحیح با پزشک خود مشورت کنید.

کبد چرب
دلایل مبتلا شده به کبد چرب

این بیماری یکی از شایعترین نوع بیماری کبدی می باشد . میتواند با مصرف بیش از حد الکل (بیماری کبد چرب ناشی از الکل ) و یا مصرف بیش از حد شکر (بیماری کبد چرب بدون الکل ) ایجادشود.
همانطور که ودمد مینویسد :”افرادی که مبتلا به بیماری کبد چرب هستند اغلب مقاومت به انسولین میباشند . بدن این اشخاص انسولین تولید میکند ، اما بخوبی عمل نمیکند. گلوکز در خون افزایش میابد و کبد شکر اضافه را به چربی تبدیل میکند.”
افزایش چربی بر روی توانایی کبد در انجام وظایف روزانه ، مانند شکستن سلول های خون و فیلتر کردن خون، اثر میگذارد.

فاکتورهای خطرناک در این شرایط شامل :

کلسترول بالا
تری گلیسرید بالا در خون
اختلال در سوخت و ساز بدن
چاقی بیش از حد
سندرم تخمدان پلی کیستیک
دیابت نوع ۲
کم کاری غده هیپوفیز
کم کاری تیروئید
وقفه تنفسی در خواب

بیشتر از قبل شما میتوانید بیماری کبد چرب را از طریق رژیم و تغییر در نحوه زندگی به حالت نرمال برگردانید.

بر طبق مدلین پلاس ( یک وبگاه آزاد است که برای بیماران ، خانواده ها و ارائه دههندگان خدمات پزشکی اطلاعات فراهم میکند.) تغییراغت در رژیم غذایی برای درمان کبد چرب شامل :

کاهش مصرف پروتئین میباشد . چراکه افزایش مواد زائد سمی ناشی از مصرف پروتئین محدود میشود.
افزایش مصرف کربوهیدرات . به اندازه مقدار پروتئینی که مصرف میکنید از کربوهیدرات استفاده کنید.
مصرف ویتامین و داروهای تجویز شده برای مشکلات عصبی ، پایین بودن گلبولها ، و یا مشکلات تغذیه ای ناشی از بیماری کبدی .
محدود کردن مصرف نمک .نمک در رژیم غذایی باعث افزایش مایعات و ورم در کبد میشود.

این غذاها بیماری کبدی را درمان کرده و از کبد شما در مقابل آسیب دیدگی محافظت میکند و مواد مغذی و لازم را به کبد میرساند:

موز

موز

موز سرشار از الیگوساکارید میباشد ، موز بعنوان یک غذای پروبیوتیک ( به غذاهایی اتلاق میشود که علاوه بر نقش تغذیه ای بعلت همراه داشتن میکرو ارگانیسم های مفید در خود مانند بیفید و باکترولاکتوباسیلوس خواص سلامت بخشی دارند ) باکتریهای مفید داخل دل و روده را تغذیه میکند. این فیبر غذایی سطح تری گلیسرید کبد و خون را از طریق کاهش لیپوژنز ( تغییر شکل مواد غذایی غیر چربی به چربی در بدن ) و کاهش جذب تری گلیسرید کبدی پایین می آورد .
در حقیقت” … دابیول و همکارانش در حین یک مطالعه متقاطع کوتاه هشت هفته ای که هفت نفر از بیماران مبتلا به استئاتوهپاتیت غیر الکلی ( که توسط بافت برداری اثبات شده بود ) را بصورت تصادفی انتخاب کردند تا اولیگوفروکتوز و یا مالتودکسترین را بعنوان پلاسبو دریافت کنند . بهبود در سطح انسولین و آمینوترانسفراز گزارش داده شد.” سایر مطالعات حاکی از آن است که خوردن موز فواید چشمگیری برای افراد مبتلا به دیابت دارد ، آنهایی که به احتمال زیاد از بیماری کبد رنج میبرند.بر طبق مطالعاتی که در سال ۲۰۱۵ صورت گرفته نشاسته موجود در موزهایی که هنوز رسیده نشده اند ممکن است سطح قند خون و همچنین واکنش انسولین را بهبود دهند. بعلاوه ، موز سر شار از ویتامین ب ۶ میباشد ، که برای مدیریت استرس و متابولیسم مفید است ، در ضمن اینکه نقش مهمی در منظم کردن دیابت دارد .

زنجبیل

این ریشه مقوی کاربردهای مفید زیادی دارد ، مخصوصا هنگامی که به کبد میرسد. در حقیقت ، زنجبیل آسیب وارده به کبد از طریق زردی و مسدود شدن مجرای صفرا را بر طرف میکند. ترکیب سیر ، زنجبیل و ویتامین E موجب حفاظت کبد میشود . و از این ترکیب میتوان برای جلوگیری از ایجاد تتراکلورید کربن که سبب آسیب به کبد میشود استفاده کرد.اینگونه عمل میکند که سلولهای موجود در کبد با اکسیژن ترکیب شده و التهاب آن را منظم میکند.

سیب زمینی شیرین

سرشار از ویتامین A ، ویتامین B5 ، B6 ، تیامین، نیاسین و ریبوفلاوین میباشد.همچنین گلوکوز پایینی دارد و میتواند قند خون را ثابت نگه دارد . از طرفی سیب زمینی شیرین بنفش فواید بیشتری دارد.
در یک تحقیقی ، سبزیجات نشاسته دار به تعدادی موش آزمایشگاهی که از آسیب دیدگی الکلی حاد و نیمه حاد کبد رنج میبردند داده شد. موشها به ۵ گروه تقسیم شدند : گروه کنترل ، گروه اتانول ، گروه دوز پایین ( ۵ میلی گرم سیب زمینی در ازای هر کیلو وزن بدن ) ، گروه دوز متوسط ( ۱۲۵ میلی گرم سیب زمینی در ازای هر کیلو وزن بدن ) و گروه دوز بالا (۳۷۵ میلی گرم سیب زمینی در ازای هر کیلو وزن بدن ) .
” نتایج نشان داد تمام پارامتر های تست شده پس از مصرف سیب زمینی شیرین بنفش بهبود یافته بود. بنابراین ، سیب زمینی های شیرین بنفش اثرات پیشگیرانه بر روی آسیب حاد و نیمه حاد کبد ناشی از الکل دارند .
توصیه میشود حین درمان و علاج بیماری کبد از سیب زمینی شیرین بنفش بعنوان واکنشگر مکمل استفاده شود.

زردچوبه

زردچوبه

زردچوبه در دنیای طب طبیعی شناخته شده است. خواص ضد التهاب، آنتی اکسیدان ، ضد قارچ، ضد باکتریایی و ضد سرطان آن بطور شگفت انگیزی ثابت شده است. درحقیقت ، زردچوبه برای مدت طولانی بعنوان ماده اساسی در درمان بیماریهای مربوط به کبد شناخته شده است. ” خاصیت کورکومین موجود ( رنگینه زردی که در گیاه زردچوبه وجود دارد ) در زردچوبه که باز دارنده عملکرد چندین عامل مانند ” فاکتور هسته ای تقویت کننده زنجیره سبک کاپا از لنفوسیت های بی فعال شده ” ( که یک گروه پروتئینی کنترل کننده رونویسی دی ان ای هستند ) ، که سیتوکین پروبیوتیک و التهابی و همچنین خواص ضد اکسیدان آن را تعدیل میدهد ، بنیاد مولکولی را بنا میکند که برای اختلالات کبدی موثر میباشد. کورکومین آسیب وارد شده به کبد را که از طریق اتانول ، تیواستامید ، مصرف بیش از حد آهن ، جمع شدن صفرا در کبد ، مسمومیت تتراکلورایدکربن مزمن و موقت ایجاد شده را کاهش میدهد.بعلاوه التهاب شدید کبد را تا حدودی باز میگرداند.” برطبق مطالعات صورت گرفته در سال ۲۰۰۹٫
در اصطلاحات معمول ، زردچوبه از آسیب وارده به کبد براثر مصرف زیاد آهن ، الکل ، مسدود شده مجاری صفرا و روبرویی با موادشیمیایی مختلف ، جلوگیری میکند.

گیاه خار مریم

این گیاه بخاطر دارا بودن فلاونوئید ( سیلی دیانین ، سیلیبین ، و سیلی کریستین ) به خواص درمانی کبد معروف است . سیلیبین قدرتمندترین و شناخته شده ترین ترکیب آن میباشد.
فلونوئید موجود در آن خواص آنتی اکسیدان و آنتی فیبروتیک دارد که منابع چربی در کبد را کاهش میدهد و از ترکیب سم با سلولهای کبد جلوگیری میکند. این گیاه همچنین از کبد در برابر آسیب وارده با استامینوفن ، تتراکلراید کربن ، اشعه، مصرف زیاد آهن ، فنیل هیدرازین ، الکل ، کم خونی موضعی و آمانیتا فالوئیدس ( قارچ مرگبار ) محافظت میکند.
بعلاوه ، این گیاه میتواند بیماری کبد الکلی ، التهاب مزمن کبد بدلیل ویروس و بیماری کبدی ناشی از سم را بهبود دهد.
درحالیکه این گیاه بی خطر میباشد ، میتواند باعث شکم درد ، اسهال ، تهوع، و در بعضی موارد جوشها ی روی بدن شود . همچنین زنان باردار و شیر ده ، افرادی با سابقه سرطان مربوط به هورمون ، یا آنهایی که دارای آلرژی به گیاه آمپروسیا و گل داوودی ، بابونه ، گیاه بوماداران معمولی ، گل آفتابگردان هستند باید از مصرف این گیاه اجتناب کنند.

قاصدک

این گیاه هرز در واقع موارد استفاده پزشکی زیادی دارد.در حقیقت، این گیاه ادرار آور بسیار قوی میباشد و خواص آنتی اکسیدان دارد که از اختلالات متابولیکی جلوگیری میکند ، و دارای عوامل کمک کننده به بیماری کبدی میباشد.
طبق مطالعاتی که برروی خرگوشهای نر انجام شده ، تحقیقات نشان داده که خرگوشهایی که در رژیم غذایی آنها کلسترول بالایی وجود داشته که با مکمل قاصدک همراه شده ، بطور مثبتی فعالیت آنزیم آنتی اکسیدان پلاسمای آنها و نمایه لیپیدی تغییر کرده است. خرگوشهایی که گیاه قاصدک مصرف کرده اند و یا اصلا از این گیاه استفاده نکرده اند این فواید را تجربه نکرده اند. محققین همچنین متذکر شده اند که خرگوشهایی که در گروه قاصدک بوده اند نیز نمونه های کمتری از تصلب شریان را تجربه کرده اند ، وضعیتی که بدلیل رژیم غذایی ضعیف رخ میدهد.
“قاصدک در جلوگیری از ایجاد تصلب شریان بدلیل مصرف بالای کلسترول بسیار مفید میباشد .و خطر احتمال بیماری سرخرگ کرونری را کاهش میدهد.” محققین به این نتایج رسیده اند.
چای گیاه قاصدک در بیشتر مکانهای فروش مواد غذایی سالم یافت میشود .

روغن دانه سیاه

سیاه دانه دارای خواص آنتی باکتریایی ، ضد قارچ،ضد دیابت، ضد التهاب، ضد سرطان ، و مسکن میباشد.
بعلاوه ، این روغن استرس اکسیداتیو را برمیگرداند تا از کبد دربرابر آسیب های فرسودگی و شیمیایی حفاظت کند. در حقیقت ، سیاه دانه از کبد در برابر آسیب ناشی از کم خونی کبدی محافظت میکند ( آسیب واردشده به بافت هنگامی که ذخیره خون پس از یک مدت از کمبود اکسیژن به بافت برمیگردد ).این روغن همچنین از کبد در برابر آسیب ایجاد شده از طریق فلزهایی مانند سرب و موادشیمیایی مانند تتراکلوراید کربن محافظت میکند.

سبزیجات خام

سبزیجات خام

فیبر انحلال ناپذیر در محصولات تازه یافت میشود و برای عملکرد کبد بسیار مهم میباشد چرا که این فیبر صفرا را ،‌که جایگاه سم کبد میباشد ، بطور کامل خیس میکند.فیبر سرشار از زرداب به داخل روده رفته و سپس از بدن خارج میشود. میوه ها و سبزیجاتی که سرشار از فیبر هستند همچنین شامل مواد مغذی تقویت کننده کبد میباشند.
طبق تحقیقات اخیر در این ناحیه ، مصرف سبزیجات خام برای سلامت کبد موثر میباشند. البته تاثیرات منفی و مثبت گیاهان دارویی و رژیمی برروی عملکرد کبد را در موارد خاص درنظر بگیریم.
سبزیجات کروسیفرس ( کلم بروکلی، کلم بروکسل، کلم معمولی، و گل کلم) و مرکبات ،روغن زیره سیاه و انوام آلیوم ( پیاز، سیر) همه برای کبد مفید و محافظت کننده میباشند.

ویتامین E

مصرف روزانه ۸۰۰ میلی گرم ویتامین E برای افرادی که دیابت و یا التهاب شدید کبد ندارند و استئاتوهپاتیت غیر الکلی فعالی دارند بسیار مفید است چراکه از کبد در برابر عوامل خطرناک بیماریهای کبدی مانند چاقی بیش از حد و دیابت محافظت میکند.بعلاوه ، این ویتامین ممکن است برای مشکل بیماری های قلبی و عروقی نیز مفید باشد .اگرچه کودکان نباید ویتامین E مصرف کنند .

جگر

این عضو گوشتی سرشار از تمام مواد مغذی که کبد به آن نیاز دارد تا سالم و فعال باشد داراست .برای دریافت بهترین نتیجه ، از جگر گاوی که بطور اورگانیک پرورش داده شده و از علف تغذیه کرده استفاده کنید .و بیشتر از یک تا دو بار در هفته از آن نخورید. اگرچه، جگر سرشار از آهن است و در صورت مصرف بیش از حد به کبد آسیب میرساند.
تمام مواد و مکمل های ذکر شده در بالا را میتوانید از مغازه هایی که مواد غذایی سالم میفروشند و یا در کلینیک هایی که طبیعت درمانی میکنند ( درمان از طریق مصرف خوراکیهای سالم بجای دارو) تهیه کنید.از آنجاییکه بعضی از گیاهان ذکر شده در بالا ممکن است تاثیر منفی بر روی بعضی افراد بگذارد ، بهتر است این خوراکیها تحت نظر و مراقبت کیا درمانگر( درمان کننده از راه طبیعی) دارای مجوز صورت گیرد.این برای سلامتی کبد شما میباشد بنابراین ارزش امتحان کردن را دارد.
منبع:راستینه

اطلاعات درباره بیماری فولیکولیتیس

اطلاعات درباره بیماری فولیکولیتیس

اطلاعات درباره بیماری فولیکولیتیس


پوست شما کار های شگفت انگیزی انجام می دهد. از شما در برابر عناصر محافظت می کند، زخم های خود را بهبود می بخشد و حتی مو های شما را رشد می دهد. با تمام این اتفاقات، ممکن است هر از چند گاهی همه چیز اشتباه پیش برود. اگر نقاط دردناک و قرمزی دارید که شبیه به جوش است، بخصوص اگر این نقاط در محلی از پوست قرار دارد که معمولا آن قسمت را اصلاح می کنید، ممکن است دچار یک مشکل شایع پوستی شده باشید؛ اطلاعات درباره بیماری فولیکولیتیس
فولیکول های مو در کیسه های کوچکی در پوست شما هستند. شما آنها را در همه جای بدن خود، به غیر از لب ها، کف دست ها و کف پاهای خود دارید. اگر باکتری یا انسدادی در یک فولیکول وارد شود، ممکن است قرمز و متورم شود. شما می توانید این وضعیت را در هر جایی از بدن خود که مو دارد، داشته باشید، اما در نواحی گردن، ران، باسن و زیر بغل ، احتمالا بیشتر خود را نشان می دهد. شما ممکن است اغلب خودتان را درمان کنید، اما برای موارد شدیدتر ممکن است لازم باشد با پزشک متخصص ملاقات کنید. انواع مختلف از فولیکولیتیس، نامه ای دیگری نیز دارند که شاید شنیده باشید؛ از جمله: خارش سلمانی، راش وان حمام، تاول ریش تراشی و راش اصلاح.
اطلاعات درباره بیماری فولیکولیتیس
۱- دلایل این مشکل چیست؟
استاف، نوعی باکتری است که اغلب اوقات مقصر شناخته می شود. شما همیشه ممکن است استاف داشته باشید، اما به طور معمول هیچ مشکلی ایجاد نمی کند. اگر این باکتری به روش دیگری وارد بدن شود، به طور مثال در اثر یک برش، آنگاه می تواند باعث بروز مشکل شود. موارد زیر می توانند باعث بروز این اختلال خوش خیم یعنی فولیکولیتیس شوند:
– انسداد از طریق مصرف محصولات پوستی مانند مرطوب کننده های مخلوط با روغن
– یک قارچ
– در آوردن مو از جای خود، مانند اپیلاسیون، اصلاح یا کندن مو
– موهای درحال رشد
– سایر باکتری ها، مانند انواعی که ممکن است در وان حمام وجود داشته باشند.
– برخی از انواع داروها مانند کورتیکواستروئید ها که برای کاهش التهاب به کار می روند.
مشکلات پوستی فولیکولیتیس علائم فولیکولیتیس دلیل فولیکولیتیس درمان فولیکولیتیس
بطور کلی اگر فولیکول های آسیب دیده داشته باشید، بیشتر احتمال دارد به آن دچار شوید. این اتفاق می تواند در نتیجه برخی عوامل دیگر مانند آسیب های پوستی، اصلاح، باند های چسبی و لباس های تنگ نیز رخ دهد.
اطلاعات درباره بیماری فولیکولیتیس
۲- نشانه ها
براساس نوع دقیق فولیکولیتیس شما و چگونگی بد بودن شدت آن، نشانه ها ممکن است متفاوت باشند. شما ممکن است نشانه های زیر را داشته باشید:
– تاول هایی که می ترکند، تراوش دارند و پوسته ریزی دارند.
– گروه هایی از برآمدگی های کوچک قرمز که مانند جوش بوده، و برخی از آن ها دارای سر سفیدی هستند.
– مناطق بزرگ قرمز و پوست متورم که ممکن است چرک تراوش کنند. این مناطق از پوست ممکن است خارش داشته باشند، حساس بوده و دردناک نیز باشند.
۳- چطور بدانم به آن مبتلا هستم؟
پزشک شما معمولا با نگاه کردن به پوست شما از نزدیک، و پرسش سوالاتی درباره تاریخچه پزشکی شما می تواند بگوید که آیا به آن مبتلا هستید یا خیر. تا زمانی که درمان های دیگر جواب ندهد، معمولا به آزمایش نیاز ندارید. درغیر این صورت پزشک ممکن است از یک سواب برای نمونه گیری از پوست استفاده کرده و دقیقا همان چیزی را که باعث بروز مشکل شده، بیابد.
۴- درمان ها
فولیکولیتیس خفیف، بدون هیچ درمانی ممکن است از بین برود. برای کمک به بهبود خود و کاهش نشانه ها می توانید از راه های زیر بهره ببرید:
– منطقه آلوده را پاک کنید.
اطلاعات درباره بیماری فولیکولیتیس
– دو بار در روز آن منطقه را با آب گرم و صابون آنتی باکتریال شست و شو دهید. هر بار که شست و شو می دهید از لباس و حوله جدیدی استفاده کنید.
مشکلات پوستی فولیکولیتیس علائم فولیکولیتیس دلیل فولیکولیتیس درمان فولیکولیتیس
– از نمک استفاده کنید: یک قاشق چای خوری نمک را با دو فنجان آب مخلوط کنید و سپس آن را روی لیف حمام خود ریخته و روی پوست مبتلا بگذارید. همچنین شما می توانید از سرکه سفید نیز استفاده کنید.
– ژل ها، کرم ها و شست و شو: از آنتی بیوتیک هایی که برای فروش بدون نسخه مجاز هستند، بر روی پوست خود بمالید. اگر خارش دارید، می توانید از لوسیون بلغور جو دوسر و یا کرم هیدروکورتیزون استفاده کنید. این کار به جلوگیری از خاراندن و تحریک در اثر اصلاح یا لباس زبر و خشن در منطقه آلوده کمک می کند. اگر این روش های خود درمانی جواب نداد، ممکن است دستور پزشک به شما جواب بدهد که شامل موارد زیر است:
– کرم آنتی بیوتیک، در صورتی که فولیکولیتیس شما ناشی از وجود باکتری باشد؛ از قرص فقط برای موارد شدید تر استفاده می شود.
– کرم ها، شامپوها و یا قرص های ضد قارچ، در صورتی که بیماری ناشی از یک قارچ باشد.
– کرم استروئید برای کاهش تورم
اطلاعات درباره بیماری فولیکولیتیس
۵- من نیاز به اصلاح دارم، چه می توانم انجام دهم؟
برای شما بهتر است تا سه ماه از اصلاح دوری کنید؛ اما بسیاری از مردم این کار را نمی کنند. ممکن است بخواهید از تیغ الکترونیکی استفاده کنید. اگر این کار را هم نمی توانید انجام دهید، پس باید مطمئن شوید که :
– پوست خود را با آب گرم و یک پاک کننده ملایم شست و شو دهید.
– مقداری کرم یا ژل موبر به روی پوست بمالید؛ از صابون استفاده نکنید. اجازه دهید کرم یا ژل موبر برای مدت ۱۰ – ۵ دقیقه بر روی پوست بماند.
– هر زمان که می خواهید موهای قسمتی از بدن را اصلاح کنید، از یک تیغه جدید استفاده کرده و مطمئن شوید که این تیغه پاک و تیز است. تیغه های تکی ایده آل هستند.
مشکلات پوستی فولیکولیتیس علائم فولیکولیتیس دلیل فولیکولیتیس درمان فولیکولیتیس
– مو ها را در جهت رشد آنها اصلاح کنید.
اطلاعات درباره بیماری فولیکولیتیس
– با آب گرم شست و شو دهید و از لوسیون مرطوب کننده استفاده کنید. این کار را می توانید برای بقیه روز ها نیز انجام دهید.
۶- چطور می توانم از فولیکولیتیس پیشگیری کنم؟
برای کاهش ریسک ابتلا به فولیکولیتیس، از پوشیدن لباس هایی که پوست شما را تحریک می کند، گرما، تعریق پوست مثل پوشیدن دستکش پلاستیکی، چکمه های بلند و لیکرا دوری کنید. (لیکرا نوعی پارچه با الیاف مصنوعی است) استفاده از روغن های پوستی و سایر محصولات پوستی که حاوی روغن هستند را محدود کنید. آنها می توانند باکتری ها را در همان نقطه متوقف کرده و در نتیجه باعث ایجاد بیماری می شوند. کارهای دیگری که می توانید انجام دهید شامل موارد زیر است:
اطلاعات درباره بیماری فولیکولیتیس
– تنها در صورتی به داخل وان آب داغ بروید که مطمئن باشید وان شما تمیز و خوب محافظت شده است.
– از حوله تمیز، تیغ تمیز و تیز و دیگر وسایل مراقبت شخصی استفاده کرده و از به اشتراک گذاشتن آنها با دیگران خودداری کنید.
– دست های خود را زود به زود بشوئید.